Range Rover Sport Czyli 2 tony luksusu

 

 

Widząc nie tylko na polskich drogach samochód, jakim jest Range Rover, nie mówię tutaj o wersji sport, ale o każdej innej, nie powinniśmy się dziwić czy też nie powinno to wzbudzać u nas jakiegokolwiek zachwytu, gdyż marka Land Rover produkując swoje samochody zdążyła nas przyzwyczaić do widoku auta, które wedle mniemania wielu osób powinno być wykorzystywane w terenie, a nawet stricte na wsi.

Otóż nie!

Dzisiaj chcę Wam przedstawić jednego z członków rodziny Range Rover’a, a dokładnie wersję sygnowaną mianem Sport. Samochód ten jak już wspomniałem może do złudzenia przypominać nam poprzednie kultowe wersje Range’a, ale tutaj mamy do czynienia z potencjałem, który nie powinien być wykorzystywany jedynie na błotnistych drogach wiejskich krajobrazów. Mówię tak dlatego, że ta wersja jest wyposażona w 5-litrową jednostkę V8 o mocy aż 550 koni mechanicznych! Tak, 550! Taka moc sprawia, że nasz poczciwy Range Rover z wiejskich dróg śmiało może ruszać na podbój nie jednego toru wyścigowego. Oczywiście fakt, że jest to Range Rover nie wyklucza jakiejś zabawy w Terenie gdyż jak najbardziej mamy do tego ogromne predyspozycje.

Range Rover montując takie silniki, chce nam przekazać, że nie musimy kupować nie wiadomo jakiego auta, żeby móc się wyróżniać np. w miejskim zgiełku. 5 litrów V8 o mocy 550 km pozwoli nam rozpędzić się do setki w jedyne 4,7 sekundy, to bardzo mało biorąc pod uwagę, że auto waży nieco ponad 2 tony i nie należy do aut najwyższej klasy biorąc pod uwagę jego opływowość.

 

Pierwsze, co może nam dać do zrozumienia (poza parametrami silnika) o tym, że to wersja sport jest zamontowanie przez Range Rover’a wlotów powietrza na masce, czy też na nadkolach samochodu.

Sama linia nadwozia nieco wskazuje na sportowy temperament tego modelu. Patrząc na niego z boku możemy zauważyć, jak linia dachu lekko opada ku tyłowi przez co również ogromne okna zostają pomniejszone na rzecz wspomnianej linii „sport”.

20170125_104145

Range Rover nie zapominając o terenowych zapędach modelu, umożliwił nam korzystanie szeregu terenowych funkcji jednostki. Do wyboru mamy aż sześć opcji jeżeli chodzi nam o zabawę w terenie dzięki systemowi Terrain Response:

  • Jazda ogólna
  • Trawa/żwir/śnieg
  • Błoto i koleiny
  • Piasek
  • Skały
  • Tryb Dynamic

Możemy również wybrać bardziej opcjonalny tryb jazdy, mianowicie Terrain Response 2, który monitoruje warunki drogowe oraz automatycznie dobiera za nas tryb jazdy sprawiając że możemy nieco bardziej zająć się samym aspektem przyjemności z jazdy tym autem w terenie.

Czytając kiedyś reportaż pewnej strony poświęconej motoryzacji o zrecenzowanym już prze ze mnie Mercedesie G500 przeczytałem, że jego drzwi są tak ciężkie i duże, że potrzeba bardzo dużo siły żeby je otworzyć. Osoba, która pisała ten reportaż, chyba nawet nie stała koło tego auta, bo to co tam napisała to kompletna bzdura. Bzdura dlatego, że chyba ta osoba nie próbowała otworzyć Range Rover’a. Drzwi jakie prowadzą do tej komnaty luksusu są porównywalnie duże jak drzwi w prezydenckiej „Bestii” ze Stanów Zjednoczonych. Drzwi, które są tak grube i obszerne, że tutaj naprawdę trzeba użyć siły żeby usiąść w końcu za kółkiem. No ale cóż, drzwi to drzwi, jakie są to są. Ważne jest to, co ujrzymy wsiadając do tego auta.

20170125_103330

Wewnątrz pochłonie nas ogromne wykorzystanie skóry i aluminium. Jest jej naprawdę bardzo dużo i w dodatku jest świetnie dopasowana. Całkowite wrażenie jakie wywarło na mnie spasowanie oraz wykonanie całego wnętrza jest mega pozytywne.

Multifunkcyjność tego samochodu jest na bardzo wysokim poziomie, nie tylko z przodu czeka na nas świat rozwiązań współczesnej techniki. Z tylu znajdziemy ogromny podłokietnik dla pasażerów czy też konsolę zamieszczoną pomiędzy przednimi fotelami z wieloma funkcjami, które mają uprzyjemnić jazdę tym autem nawet jako pasażer siedzący z tyłu. Ale wróćmy na przód gdzie czeka nas technologiczny zawrót głowy!

Zaczynając od pięknych (ogromnych) foteli które zapraszają nas do ich wykorzystania, całe ze skóry przeszyte w tak dobrym stopniu, że zastanawiam się gdzie ten samochód był produkowany? W fabryce? Czy może w zakładzie krawieckim gdzie jedna pani dbała o to by ten samochód wewnątrz przypominał nam jakieś krawieckie dzieło sztuki. Elementy aluminium wręcz wtopione w skórzany pejzaż robią piorunujące wrażenie.

20170125_103307

 

Dla kierowcy został powierzony obszerny panel, na którym można nieco zabawić się w pilota samolotu pasażerskiego, tak to wygląda!

Od wyboru trybów jazdy po klimatyzację czy też wyłączenie pewnych systemów by nasza jazda stała się nieco bardziej ostra. Oczywiście podłokietnik kierowcy, w którym będziemy mogli nie tylko coś schować ale też podładować telefon, włączyć sobie muzykę przez gniazdo AUX czy też wykorzystać gniazdo USB.

A teraz sama kierownica, która tak jak już można zauważyć po samym samochodzie jest równie duża ale zarazem bardzo funkcyjna. Znajdziemy w niej tyle funkcji, że będziemy mogli sterować dosłownie CAŁĄ KABINĄ SAMOCHODU!

20170125_103431

Range Rover Sport to nie tylko piękne wykonanie czy też agresywny a zarazem majestatyczny wygląd. Sport to również dbałość o bezpieczeństwo osób nim jadących. Chciałbym tutaj opisać teraz systemy jakie dbają o nas podczas jazdy, oczywiście skrócę opis każdego z systemów gdyż w jakbym chciał opisać je szczegółowo musiał bym wydać książkę, która po tygodniu stała by się bestsellerem biorąc pod uwagę jak Brytyjscy inżynierowie zadbali o klienta.

20170125_10324220170125_103233

System Terrain Response opisywałem już wyżej więc proszę cofnąć się do początku, zaś teraz chciałbym skupić się na pozostałych.

System kontroli zjazdu– (HDC) system ten myśląc oczywiście i działając za nas pomaga nam na stromych podjazdach czy też stromych zjazdach, kontroluje on szybkość zjazdu dzięki nadawaniu stałej prędkości czy też hamowaniu każdym z kół osobno.

Funkcja wade sensing– system ten zarówno informuje jak i pozwala nam zachować bezpieczeństwo o tym jak głęboka woda znajduje się u kół naszego samochodu podcza tzw. „brodzenia” gdzie pozwolę sobie przypomnieć że głębokość takowego brodzenia wynosi tutaj aż 850 cm!

Dynamic Response– mówiąc ogólnie jest system dbający o to by dla kierowcy jazda była jak najbardziej dynamiczna a dla naszych pasażerów komfortowa, ogólnie chodzi o to że samochód stara być się komfortowym na zakrętach a nie przyprawiać nas o mdłości wywołane kołysaniem jak w starym Fiacie Siena pokonując wspomniane wiraże.

Wektorowanie momentu obrotowego- tutaj również będą brane pod uwagę zakręty, ale już bardziej pod względem mechanicznym samego momentu obrotowego oraz hamulców. Polega to na tym że samochód pokonując zakręt rozkłada moment obrotowy silnika pomiędzy czterema kołami czyniąc go bardziej przyczepnym i sterownym.

Aktywne zawieszenie- W tym momencie z momentu obrotowego przechodzimy na same amortyzatory, pozwala nam to na nieustanne samoczynne zmienianie się ustawień amortyzatorów od miękkiego (komfort) po twarde (sport).

Elektroniczna stabilizacja toru jazdy- System ten dba o to by samochód nie był ani podsterowny ani nadsterowny. Mówiąc prościej system wykrywa odchylenie od trajektorii pojazdu i uruchamia odpowiedno hamowanie.

Pneumatyczne zawieszenie-  pozwala to na uzyskanie maksymalnie komfortowej jazdy dzięki czterokołowemu pneumatycznemu zawieszeniu.

Funkcja obniżania wysokości samochodu- mówiąc krótko, maksymalny szpan wykonany obniżeniem pojazdu o 50 mm. Może to +10 do zajebistości bądź do komfortu, jak kto woli.

System wspomagający holowanie- fukcja która wykorzystuje oczywiście hak holowniczy, lecz nie byle jaki. W Range’u został wykorzystany elektrycznie wysuwany hak holowniczy, czas jego wysuwania to około 12 sekund, hak oczywiście automatycznie się schowa jeżeli wykryje jakąś przeszkodzę na swojej drodze. Samochód ogólnie może holować przyczepę o masie 3500 kg!

Kończąc moją recenzję chciałbym powiedzieć tutaj że producenci Range Rover’a zadbali o nasze bezpieczeństwo, komfort jak i pozytywne wrażenia płynące ze sportowej jazdy. Jak widać powyżej wszelakie systemy pozwolą nam cieszyć się jazdą z silnikiem V8 pod maską z uśmiechem na twarzy. Oczywiście to co przedstawiłem tutaj w recenzji to nie wszystko! Systemów jest tak dużo że naprawdę musiałbym chyba skserować katalog tego modelu żeby móc wam wszystkie przedstawić i szczegółowo opisać.

Dla mnie Range Rover Sport to samochód, który właśnie wyznaczył nową drogę w histori sportowych samochodów segmentu SUV, samochód tak piękny i tak komfortowy a zarazem sportowy prosi się żeby wsiąść i ruszyć przed siebie nie przejmując się tym co zostaje za nami.

Chciałbym podziękować obsłudze salonu CAR-MASTER LAND ROVER Kraków za możliwości zapoznania się z modelem Sport Autobiography oraz za pomocne wskazówki, które pomogły mi stworzyć ten materiał.

Dzięki,

Cześć!

 

 

 

 

 


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s